İstanbul’un en ünlü semtlerinden biri olan Taksim, Beyoğlu ilçemizde yer almaktadır. Çok eski bir tarihi geçmişe sahip bu ilçe gerek müslümanlar gerekse gayrimüslümler için çok önemli konuma sahiptir. Beyoğlu’nun en popüler semtlerinden biri ise Taksim olup, sadece bizler için değil aynı zamanda yabancı turistler içinde önemli yerlerden biridir. Yeni yıla girerken yılbaşı kutlamak isteyenlerin uğrak mekanı olan Taksim Meydanı, aynı zamanda çalışanlar içinde çok önemli yerlerden biridir. Cumhuriyet anıtınında bulunduğu meydan 1 mayıs işçi bayramı kutlamaları için manevi değeri bulunmaktadır. Herkesin gezip, görmek isteiği bu yerleri 24 saat canlı izleme imkanı sunan Taksim Kameraları HD kalitede izleyebilirsiniz.

Yukarda yer alan görüntünün sol kısmında bulunan izleme listesinden Taksim’i seçiniz. Yada dilerseniz İstanbul’un diğer mobese kameralarınıda dilediniz zaman Full HD olarak izleyebilirsiniz. Bu imkanı sağlayan istanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz. Şimdi dilerseniz birde Taksim’in tarihi, doğal güzellikleri ve yaşanan olayları inceleyelim.

Beyoğlu ve Taksim Tarihi
İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Beyoğlu Osmanlı döneminde İstanbul’da adeta farklı bir şehir şeklinde anılırdı. Çünkü o dönem müslümanlar suriçinde yaşarken Beyoğlu ve çevresi daha çok gayrimüslüm vatandaşların yaşadığı bir yer olarak kullanılmıştır. Taksim ve çevresi daha çok Cumhuriyetin ilanı ile meşhur olmuş, 1928 yılından sonra en sık kullanılan meydan haline gelmiştir.

Osmanlı Döneminde Taksim
Şuanki hali Cumhuriyet dönemi ile oluşmuş olup, Osmanlı döneminde ise bölgenin su ihtiyacını karşılayan bir depo bulunmaktaydı. Burada depolanan su çevrede yaşayan insanara eşit şekilde taksim edilerek dağıtılırdı. O nedenle adı Taksim kalmış olup, bir çok talihsiz olaya ve provakasyona şahitlik etmiştir.

Cumhuriyet Anıtı 1928 Yılında Yapıldı
Özellikle kutlamaların yapılmasında en önemli detay Taksim meydanında bulunan Cumhuriyet Anıtıdır. 1928 yılında italyan heykeltraş Pietro Canonica tarafından yapılan Atatürk heykeli yapımı tam 2,5 yıl sürmüştür. Anıt taş ve bronz malzeme kullanılark yapılan anıt 11 metre yüksekliğindedir. Bu anıt yapılana kadar kutlamalar genelde Beyazıt ve Sultan Ahmet gibi meydanlarda yapılırdı.

Taksim Topçu Kışlası
Geçtiğimiz yıllarda istenmeyen olaylara sahne olan Gezi Parkı kurulmadan önce onun yerinde Toplu Kışlası adında askeri bir birim bulunuyordu. Bir çok isyanada sahne olan topçu kışlası boşaltılması ile birlikte avlusu futbol sahası olarak kullanılmış olup, hatta Türki A Milli Takımı ilk resmi maçını 1923 yılında Romanya ile yapmış maç sonucu 2-2 beraberlikle sonuçlanmıştır. 1940 Yılına kadar bulunan bina farklı yapılar yapılması için planmş fakat yapılan planların bir çoğu uygulanamamış ve yerine şuanki Gezi Parkı kurulmuştur.

Taksim Gezi Parkı
Meydanın kuzeydoğusunda yer alan Gezi Parkı eskiden taksim gezisi olarak anılırdı. 1940 Yılı sonrası kullanılmaya başlayan Taksim Gezi Parkı dönemin İstanbul Valisi Lütfü Kırdar tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda İstanbul’un ilk parkı olma özelliğini taşıyan Taksim Gezi Parkı ismi bir zamanlar İnönü Gezisi olarakta anılmıştır. İsmet İnönü heykeli yaptırılmış fakat buraya dikilmesi nasip olmamıştır.

1 Mayıs İşçi Bayramının Simge Mekanlarından
İlk olarak 1856 yılında Avustralya’nın Melborn kentinde inşaat işçilerinin yürüyüşü ile başlayan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, ülkemizdede ilk olarak 1923 yılında kutlanmaya başlamıştır. Her yıl 1 mayıs’ta kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı maalesef kötü amaçlı insanların kirli emellerine sahne olmuştur.

1977 Kanlı 1 Mayıs Olayı
Mitingleri kana bulamak isteyen kirli eller ülkemizde ilk planını 1977 yılında uygulamaya koymuştur. 1 Mayıs kutlamaları için toplanan yaklaşık yarım mililyon insanın üzerine çevredeki binalardan uzun namlulu silahlarlla kalabalığa rastgele ateş açılması sonucu 34 kişi hayatını kaybetmiş 166 kişide yaralanması ile sonuçlanmıştır. Polis yeterince güvenlik önlemi almadığı gibi birde olay esnasında kalabalığın ortasına panzerlerle dalmasıda sürekli eleştiri konusu olmuştur. Olay sonrası yaklaşık 500 kişi gözaltına alınmış olup, hiç biride olayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmıştır. Maalesef olay halen aydınlatılamamıştır.

Taksim’e Nasıl Gidilir?
Şehrin en önemli merkezkezlerinden biri olan taksim yayalıştırma çalışması ile trafik ciddi oranda ortadan kaldırılmıştır. Bir çok yerde dolmuşş, İETT ve metro ile ulaşma imkanı bulunan Taksim Metrobüs ile direkt ulaşım yoktur. Yenikapı Hacıosman Metrosu Taksim’den geçmekte olup, bu hat aynı zamanda Marmamaray ve Metrobüs ile enteğredir. Aynı zamanda bir çok İETT otobüs hattı ile Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Taksim Meydanı İzle

1 Mayıs Taksimde Kutlanacak mı?
2011 Yılına resmi tatil olarak kutlanmaya başlayan 1 mayıs aynı zamanda kanlı 1 mayıs olayından sonra taksim ilk defa kutlamalara açılmıştır. Sonrasında başlayan inşaat çalışmaları ve 2013 yılında gezi parkı olayları ile birlikte taksim meydanı 1 mayıs olayaları için kullanılmamaktadır. 1 Mayıs 2015 kutlamaları içinde izin çıkmamamış olup, sadece işçi ve sendika temsilcilerinin Cumhuriyet Anıtına çelenk koymasına izin verilmektedir. Taksim’de yaşanan gelişmeleri bu sayfadan Taksim Kameraları izleyeceğiz.


Taksim Meydanı için 1 yorum yapılmış


Serhat Karataş

Heryeri İzlemek İstiyorum