Konya ilimizin şirin bir beldesi olan köşk hüyük ilçemize bağlıdır. Daha önceleri beyler şehri beyşehire bağlı olan köşk sonrasında, burunsuz, imrenler ve selki dahil olmak üzere hüyük ilçesine bağlanmıştır. Verimli toprakların ortasında yer alan kasaba 1990’lı yıllardan sonra başlayan göç dalgasına maruz kalmış olup nüfusu her geçen gün erimiştir. İstanbul ve izmir gibi illere dağılan köy halkının köy hasreti ve özlemi göz önüne alınarak köşk belediyesi tarafından kasabanın çeşitli yerlerine kamera yerleştirilmiştir. Dünyanın her yerinden 24 saat izleme imkanı sunan köşk kasabası kameraları sayfamızdan erişebilirsiniz.


Köşk Kasabası

Köşk Kasabası
Eşrefoğlu Beyi köye yaptırdığı (köşk’e) avlanmak ve dinlenmek için gelirmiş. Yenice kasabası ile beyşeghir arasında kalan bölgeyi yerleşim yeri haline getirmiş, köşk kasabasını ise havası ile çok sevmiş olup sık sık geldiği tasvir edilir.

Tek Gelir Kaynağı Tarım
Konya ovasının bir parçası olan köşk kasabası arazileri tarıma dayalı geçim kaynağı sağlamak için uygundur. 10 Yıl öncesi geçen su kanalı ile özellikle sebze ve meyve yetiştiriciliği önem kazanmıştır. Verimli bahçelerinde hemen hemen herkesin ceviz ağacı bulunmakta olup, aynı zamanda köy halkının vişne ve badem ihtiyacını yeterince karşılayan ve satma imkanı sunan verimli bahçeleri vardır.

Çatazın ve Kızılyer
Doğal ve sağlıklı beslenmenin en özel yeri olan bu köyde üzüm bağları ile aileler kendi ihtiyacı üzüm sirkesi ve halis üzüm pekmezi kaynatmaktadır.

Köşk Kaplıcasını Görmelisiniz
Eskiler bilir içeri dedikleri tarihi hamam ve dışarıda iki tane açık havuz vardır. Şifalı olan bu kaplıca bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bir zaman sonra 49 yıllığına kiralandı, sonra fuhuş rezaleti yaşandı anlayacağınız insan iğrenir hale getirildi. Yinede gidip görmelisiniz.

Hüyük Pazarı
Yıllardır diğer köy ve kasabalarında dahil olduğu bir özellik olark hüyük pazarı perşembe günleri ilçe meydanında kurulup, gerek esnaf gerekse köyden yetiştirdiklerini getiren halk burada satış yapmaktadır. Yolunuz düşerse domates, biber, kuru fasulye bol bol alın bu kadar doğalını bulamazsınız. Eskiden traktör kasalarında gidilen hüyük sonra belediye otobüsü olunca traktörlere rağbet azaldı.

Şehir Pazarı
Bir diğer yerimiz ise beyşehir hergün belediye otobüsü ile gidip gelinebilen beyşehir salı günleri pazar kurulması ile tüm köy ve kasabalardan halkın akınına uğramaktadır.

Bu kadar bilgiyi nerden mi biliyorum?
Bu sitenin yöneticisi ben Köşklüyüm değerli arkadaşlar, Rahmetli babam selkili olup annem köşklüdür. Bende köşkte doğdum 12 yaşına kadar köyde yaşayıp istanbula geldim. Adım Mustafa Gövercin bu köyü en az sizin kadar özledim. İnsanını değil belki ama toprağını özledim.


Konya Köşk Kasabası için 6 yorum yapılmış


gönül

işte benim memleketim budur şimdiden özledim oraları

Selma Bertram

Cocuklugunuzu gecirdiginiz topraklara olan vefaniz ve özleminizle hazirladiginiz bu sayfa icin o topraklarda anilari olan biri olarak tesekkur ederim…. Selma Bertram (Yilmaz)

admin - WEBMASTERYOLCU

Ben teşekkür ederim efendim.

Mtn

cokkk özledım ama gelmıyorum her yerde hatırası cok …

mustafa

ah ah 5 yıl oldu burnumda tutuyor insallah en yakın zamanda nasıp olur benım koyum

ismail

benim memleketim benim dünyam