İstanbulun en eski ve en görkemli semterinden birisi olan Eminönü Fatih ilçemizin en özel yerlerinden birisidir. Tarihi külliye ve camileri ile hergün akın akın insanın gelip gittiği mısır çarşısı ile insanları hergün kendine çeken tarihi yarım ada ayrıca meşhur balık ekmek ve vapurla bogaz keyfi yapmak isteyenlerinde hergün uğrak mekanı olmaya devam ediyor. Eminönüyü merak edenler gelme görme imkanı olmayanlar için çok özel bir imkan işte çok özel görüntü kalitesi ile Eminönü Canlı Kamera sizlerle aşağıdan izleyebilirsiniz.

Eminönü Kamera

Dünyanın Önemli Liman Semti Olan Eminönü
Sadece osmanlı değil, istanbul’un fethinden öncede önemli liman kenti olarak kullanılan eminönü osmanlı döneminde deniz gümrüğü ve gümrük eminliği burada olması nedeniyle adı eminönü kalmıştır. Eski limandan eser kalmamış olup şimdiki sarayburnu ve sirkeci tren garıda dahil olmak üzere komple liman olarak kullanılmış sonradan doldurulmuştur.

Eminönünün önemli bir semti sirkeci
Bir çok insan eminönü bir çoğuda sirkeci olarak tanıdığı bölge asıl adı tarihten bugüne eminönü olarak kullanılmış ve bir dönem ilçe statüsü kazanmış fakat azalan nüfusu ile fatih ilçesine bağlanmıştır. Eskiden beri liman olması nedeniyle çevresi yaşam alanından çok iş merkezleri olması nedeniyle nüfusu 30 Bin kişiye kadar düşmüştür.

Tarihi Mısır Çarşısı
Dünyada eşi benzeri bulunmayan tarihi eserlerin yer aldığı eminönü osmanlının izlerinin en güzel görülen yerlerden birisidir. Dilerseniz eminönüde görebileceğiniz tarihi eserleri Sultanahmet meydanı, Beyazıt meydanı, Burmalı Sütun, Dikilitaş, Çemberlitaş Sütunu, Yerebatan ve Topkapı Sarayı, Ayasofya, Küçük Ayasofya Camii, Şehzade ve Yeni Camii, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Gülhane Parkı ve daha fazlasını mutlka gezip görmelisiniz görme imkanı olmayanlar içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan eminönü kameraları ile sesli ve hareketli kameralardan izleme keyfini yaşayın. Deniz, vapur ve bir yerden bir yere koşuşturan insanları izleyin.


Eminönü için 2 yorum yapılmış


ahmet

cokk cokk iyi

hacı

ben oranın esnafıyım