Denilzi Kameralarıİzmir’den sonra ege bölgesinin en büyük kenti olan denizli ülekmizin en önemli sanayi ve ihracat merkezi olarak gösterilmektedir. Son yıllarda eğitim kalitesi hızla artan denizli üniversite şehirleri arasında yer almaya başladı. Toplamda 600 bin kişiye yaklaşan nüfusu ile aynı zamanda ülkemizin turizm alanında önemli illerinden birisidir. İstanbul ve izmir kadar görülmesi gereken illerden biri olan şehri gelip görme imkanı olmayanlar için hazırlanan denizli kameraları şehrin önemli noktalarından 24 saat yüksek çözünürlüklü görüntü aktarmaktadır.

Eskihisar Köyü Eski Denizlidir
Tarihi geçmişi M.Ö 261 yıllarına uzanan denizli o zaman şuanki yerinden 6 km uzaklıkta olan Eskihisar köyünün olduğu bölgede kurulmuştur. Laodıkeıa adı verilen şehri kuran suriye kralı tarafından kurulmuş olup şehrin ismini ise kralın karısının adı verilmiştir. Geçmişten günümüze adı farklı isimlerle anılmış olan denizli ladik ve tunguzluğ olarak tarihi kayıtlara geçmiştir.

Büyük Depremle Şehir Harap Olur
1703 Yılında yaşanan üzücü bir deprem sonucu şehir adeta haritadan silinmiştir. Kısa sürede yaralarını sarıp yeniden ayağa kalkmıştır.

Nüfusu Çok Hızlı Arttı
1950 Yılında sadece 20 Bin olan denizli nüfusu geçen zaman içerisinde 25 kat artış göstermiştir. Gelişen ekonomisi yanısıra verimli tarım alanları ile hızla göç alan illerimiz arasında yer almaktadır.

Önemli Tekstil Merkezlerindendir
Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD ihraç edilen tekstil ürünleri ile ekonomiye önemli katkı sağlayan denizli ilimizde özellikle ev tekstili, havlu ve bornoz gibi ürünleri üretim merkezleri arasında yer alır.

Suyu, Kızı ve Horozu İle Ünlüdür
Şehrin okadar güzelliği varkı anlatmaya sayfalar yetmez şehre geldiğinizde sizleri bir çok noktada karşılayan denizli horozu herkeli şehrin simgeleri arasında yer almaktadır.

Pamukkale
Menderes nehri vadisinde bulunan pamukkale denizli ilimizin önemli turizm noktalarından birisidir. Unesco miras listesinde yer alan pamukkale akan sular ve kentte yer alan kaplıcalardan kalan karbonat minerallerinin oluşturduğu traverten ve teraslardan oluşmaktadır. Denizli il merkezine 20km uzaklıkta yer alan pamukkale aynı zamanda sizleri tarihten bir yolculuğa çıkaracaktır. Pamukkale gelme imkanı bulursanız 5 km uzaklıktaki Laodikta antik kentini mutlaka görmelisiniz.

Denizli Canlı Kamera
Belediye tarafından kurulan 6 farklı kameradan ikisi şehrin önemli noktası olan çınar meydanında kurulu olup, yukarda izlemekte olduğunuz görüntü denizli çınar meydanına aittir. Diğer denizli mobese kameraları web sitemizde ayrı sayfalarda yer almaktadır.


Denizli için yorumlar kapalı