Çorlu Mobese KameralarıTekirdağ ilimizin en büyük ilçesi olan çorlu aynı zamanda Türkiyenin en gelişmiş ilçelerinden birisidir. Verimli toprakları ve planlı yapılmış iş alanları ile önemli bir konumdadır. Tekirdağ il merkezine 37 km uzaklıkta bulunan ilçemiz 300 bin kişiye yaklaşan nüfusu ile istanbul kadar göç alan ender yerlerdendir. Tarihi geçmişi MÖ. 1000 yılınan uzanan şehirde önemli tarihi kalıntılar ve antik kentlere rastlanmıştır. Eski adları arasında Tzirallun ve Tzirallon isimleri öne çıkmaktadır. Dilerseniz aşağıdaki çorlu kameralarından şehri ve insanları biraz izleyerek çorlu ilçemizi tanımaya devam edelim.

[creklam]

Çorlu Canlı Kamera
Şehri merak edenler için çorlu belediyesi tarafından kurulmuş kamera Cumhuriyet Meydanını göstermektedir. Yeterli derecede kaliteli olan mobese kamerası 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.

1357 Yılında Feth Edilir
I. Murat tarafından fethedilen şehir Osmanlı hakimiyetine girmiş lakin kısa bir süre içinde şehrin yönetimini sağlayan Orhan Gazi ve Süleyman Paşa hakkın rahmetine kavuşması sonucu tekrardan bizanslıların eline geçmiş lakin 1961 yılında kesin olarak tekrardan şehir kurtarılmıştır.

Önemli konaklama Noktalarından Birisidir Çorlu
Şöyle bir hayal edin osmanlı döneminde tabi şimdiki gibi teknoloji ve araçlar yok, at ve develerin kullanıldığı bir devir Anadoludan Rumeli sınır boylarına gelip giden ecdadımız çorlu ve çevresinde bulunan anayodan geçerek sık sık konaklama noktası olarak kullanmıştır. Bir çok tarihi olaylarada şahitlik eden bu bölge Osmanlı içinde önemli merkezlerden birisi olmuştur.

Yunanlılar İşgal Eder
Yurdumun her karış toprağı şehit kanı ile sulanmış olup onlardan birise çorludur. Çok değil daha 1920 yılı kurtuluş savaşında yunanlılar tarafından işgal edilen şehir 2 yıl sonrasında ise savaşılmadan mudanya mütarekesi kararları ile yunanlılar şehri boşaltmıştır.

Çorlu Deresinin Kötü Kokusuda Olmasa
Önemli sanayi kentlerinden birisi olan çorlu ilçe sınırları içerisinde çorlu deresi yer almaktadır. Hızla fabrikalaşma sonucu bu fabrikaların atıkları ile dere bırakın kullanmayı kokusu ile insanları çekilmez hale getirmiştir. Yetkililer eminim bir önlem alacaklardır.

10 Yıl İçinde Gelişti
Bundan 10 yıl öncesine baktığınızda kendi halinde sakin bir ilçe olan çorlu bir anda sanayileşti ve şuan bursadan bile etkin bir üretim merkezi haline gelmiştir. Bu kapsamda nüfusuda %50 oranında artış gösteren şehir 2000 Yılında toplam nüfusu 140 Binlerde iken şuan ise 300 Bin kişiye yaklaşmıştır.


Tekirdağ Çorlu için 3 yorum yapılmış


geveze

Keşke Çorlu Giriş Çıkışlarını gösteren mobeseleride ekleyebilseniz.

Ömer Faruk Akbulut

Çok iyi

emo reis

aynenn ya