Konuya geçmeden önce Beyşehir Belediyesi yönetimini tebrik ederek başlayalım. Yaklaşık 10 yıldır takip ettiğim kamera sistemi en sonunda profesyönel anlamda kurulmuş olup, hatta sadece ilçe merkezi ile sınırlı kalmayıp, bir çok belde ve kasabayıda izleme imkanı sunmaktadır. Darısı hüyük ilçemizin başına diyerek konumuza giriş yapalım. Sizler Konya’nın en büyük ilçelerinden biri Beyşehir’in tarihi ve doğal güzelliklerini izlerken bizlerde aşağıda ilçenin bilgilerini kısa ve özet şekilde paylaşacağız. Burada doğanlarda bir aşk bir sevda olan Konya ilimize bağlı 5. büyük ilçe olan Beyşehir tarihi kaynaklara girdiğimizde sayfalarca yazmak zorunda kalırız. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Beyşehir aynı zamanda beyler şehridir. Allah onlardan razı olsun ki bizlere öyle güzel yaşam alanları bırakmışlar.

Beyşehir Kameraları Canlı İzle
Daha önce sürekli sorun çıkaran kameraların yerine daha gelişmiş Full HD kameralar kurulmuş olup, aynı zamanda daha fazla yeri izleme imkanı sunulmuştur. İlk açılan görüntü ilçenin simgesi taş köprü ve çevresinde bulunan çay bahçelerini göstermekte olup, hemen sol kısımda bulunan menüden yararlanarak Huğlu, Doğanbey, Karahisar, Damlapınar, Kayabaşı, Üstünler ve Üzümlüyü izleyebilirsiniz. Bir nebzzede olsa memleket hasretini dindirecektir.

Beyler Şehri Beyşehir
Çok eski bir tarihe sahip olan ilçemiz halen geçmişe dair tarihi kalıntıları görülmektedir. Hoş çokta koruma altına alındığı söylenemez. Bu şekilde devam edecek olursa, maalesef ilerleyen yıllarda yeni nesiller bu tarihi dokudan haberi bile olmayacaktır. Özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan Eşrefoğlu camii çevresinde çok fazla tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bir çoğu yıkılmış olup, maalesef tarihimize sahip çıktığımız söylenemez.

100 Yıllık Beyşehir Taş Köprü
İlçemizin adeta simgesi haline gelmiş olan taş köprü 1914 yılında Allah razı olsun Osmanlı tarafından yapılmıştır. Nasıl bir mimari, nasıl bir işçilikse halen bir çatlak bile yoktur. 2014 Yılında 100. yaşı kutlanan Beyşehir taş köprü hemen yanına yapılan köprü ile araç trafiğine kapatılmış olup, insanların geçişi için kullanılmaktadır. Sadece köprü vazifesi görmeyip, gelişmiş regulatörleri ile Konya ovasına beyşehir gölünden su vermektedir.

Beyşehir Gölü
1993 Yılında Milli Park Statüsü kapsamına alınan Beyşehir gölü ve çevresi devletimiz tarafından milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Hiç bir göle sahip olmayacak şekilde göl içerisinde 30’dan fazla ada bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 3. tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü bir zamanlar öylesine sazan ve alabalık bereketi vardı ki bilinçsiz avlanma sonucu şuan maalesef ava çıkan balıkçılar en fazla 15-20 kilo balık ile dönmektedir. En büyüğü 2 kiloyu geçmeyen balıklar eskiden 10 kiloya varan ağırlıkta tutlurdu. Öyleki yasak olmasına rağmen taş köprüden serme ağ atan insanlar bile tek seferde 5-6 tane sazan tutardı. Eskiden Beyşehir’de öyle bir kış yaşanırdı ki Beyşehir gölü en az 1 ay buz donmuş halde kalırdı. Göl donmuş ilçe merkezi yolları ise ilk bahar gelene kadar buzlu halde kaldığını bilirim. Sanayiye çalışmaya giderken düşe kalka giderdik.

Beyşehir Gölü Festivali
İl olmasını merakla beklediğimiz Beyşehir ağırda olsa gelişme çabalarını görüyor ve taktir ediyoruz. Özellikle yaz aylarında insanların merakla beklediği Göl Festivali adeta geleneksel hale gelmiştir. Beyşehir gölü kenasında düzenlenen festival küçük büyük herkesin beğenisi toplamaktadır. Günlerce süren festival aynı zamanda ilçe esnası içinde önemli kazanç kaynağı haline gelmektedir.

Beyşehir Eski Garajı Bilirmisiniz?
Şuanki ilçe dışında yer alan terminali değil, eski garajı diyorum. Eskiden otogar, terminal vs yerine garaj olarak ifade edilirdi. Yaşı müsait olanlar 1990 sonrası kullanımdan kaldırılan beyşehir garajını hatırlayacaktır. Bilmeyenler içinde tarif etmek gerekirse Eşrefoğlu Camii ile arasında 30 metre mesafe bulunuyor. Göl kenarında derme çatma bilet satış yazhazeneleri, lokanta ve büfülerin bulunduğu yerde birde tost yapan bir amca vardır. Ulan arkadaş tost bu kadar mı lezzetli olur, bu kadarmı sevilir. Allah inandırsın tost yiyebilmek için sıra beklediğimi biliyrim. Evet bende eski bir Beyşehirli sonrasında doğup 10 yaşına kadar büyüdüğüm Köşk köyünün Hüyük’e bağlanması ile hüyüklü sayılmaya başladım. Köylerden gelen otobüsler garaja girer girmez otobüs firması çalışanları hemen kapıya yanaşır yolcu kapma savaşına girerlerdi. Dönemin otobüs firmaları Kontaş Meram sanırım bunlardan geriye birtek Kontur Turizm kalmıştır. Garajın zemini toprak olması nedeniyle sık sık itfaiye zemini sulardı. Hoş sorun sadece garaj zemini değil, ilçe merkezi yollarıda öyleydi. 🙂 Madem konuyu açtık birde eski günlere dair bir resim paylaşalım tam olsun. Bir çoğunuzun ah ulen dediğini duyar gibiyim.

Beyşehir Garaj

Komik Çim Sulaması
Size hiç unutamadığım bir anımı anlatayım emin olun sizde hatırlarsınız. Isparta yönünden geldiğinizde ilçe girişi yolu bölünmüş iki şeritten oluşmaktadır. Ortasında 1-1,5 metre genişliğinde toprak alan bulunmaktadır. Genelde o alanları yeşil alan, çim, çiçek vs olarak değerlendirirler dönemin belediyeside aynı düşüncede olacakki her gün oraları sulardı. İşin kötüsü kuru toprağı sulardı. Ne bir çim var, ne bir yeşil alan sulaya sulaya ot çıkarma düşüncesinden başka birşey değildi. Çıka çıka bir kaç ayrık otu çıkıyordu. Buyur sana yeşil alan tepe tepe kullan, geçmişte bilgimi, imkanmı yoktu bilmiyorum ama maalesef bu durum 2-3 yıl devam etmiştir.

Beyşehir Komek Kurslarına Kavuştu
10 Yaşında ayrılıp, İstanbul’a yerleşmemle birlikte başlayan memleket hasreti aynı zamanda ilçe halkımızın daha refah seviyelerde yaşamasınıda istiyor insan, Konya il merkezinde yaşayanların yakından bildiği Komek kursları sadece il merkezinde kalmaması gerektiğini dillendirdim. Tüm ilçelerde en az bir şube ile bu imkanlardan tüm insanların yararlanmasını istiyordum. Nihayet 2015 yılınd bu arzum gerçekleşti ve Komek kursları Konya’nın ilçelerindede yer almaya başladı. İlk etapta Beyşehir, Seydişehir, Akşehir, Ilgın, Kulu, Ereğli, Doğanhisar gibi yerlerden başlanmış olup, Allah’ın izni ile en kısa sürede tüm ilçelerde Komek kursları olacaktır. Sayfa yeterince uzun oldu değerli arkadaşlar Komek hakkınd bilgiyide aşağıdaki linkten inceleyiniz.
http://www.ismekkurs.com/komek


Beyşehir için 6 yorum yapılmış


hasan hüseyin gürbüz

tasına topragına kurban olurum konya ve beyşehir ilçemin kamerası bile ayrı bir güzel görünüyor beyşehir manzarası ve beyşehir gölü

sümeyye çimen

ah ah beyşehir ah seni sensiz senden uzakta yaşamak ne kadar zor canım memleketim bir gün bir gün mutlaka döneceğim

mustfa bk

harika

mustfa bo

güneşini seveyim senin beyşehir

gurbet

BEYSEHIR sensiz olmuyor be gulum…..senden cok uzaktayim dunyanin bittigi yerde buzularda.ama gelecem o esrefoglu kokan havani solumaya…COK OZLEDIM SENI…….

sema güvenci

vayyy vayy vayy beyşehirime bak yaa