İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanın ortak şikayeti betonlaşma ve yeşil alanların azalması henüz uğramayan yerlerden birisi Arnavutköy doğal güzelliklere ek olarak geniş tarım arazilerinin bulunduğu ilçede aynı zamanda 3 farklı göl ve akarsular bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük havalimanı projesi ile birlikte iyice hareketlenen ilçeyi merak edenler için canlı canlı izleme imkanı sunacağız. Sağolsun Arnavutköy Belediyesi ilçenin farklı noktalarında bulunan 12 mobese kamerası ile bu imkanı sağlamaktadır. İlçe görüntülerine ek olarak en özel anların yaşandığı Arnavutköy Nikah Dairesi ve belediye meclisinin çalışmalarınıda yine oturduğunuz yerden bir tıkla izleme imkanı bulacaksınız. Aşağıda yer alan görüntü rastgele açılmış olup, aşağıdaki listede dilediğiniz kamerayı izleme imkanınız bulunmaktadır.

Arnavutköy
Bir yandan ilçemizi izlerken birazda ilçemizin genel ve tarihi bilgilerini tanıyalım. Çok eski tarihi bilinmeyen ilçemizin en eki tarihi 1850 yıllarına kadar dayanmaktadır. Kesin kayıtları ile 1920 yılından itibaren 180 haneden oluşan bir rum köyü olduğunu belirtmektedir. Gerçi bu vatandaşlar halkların değişimi kapsamında Yunanistan’ın Drama bölgesinde yaşayan Türk vatandaşlar ile değiştirilmiştir. Şuan yaklaşık 250 bin insanın yaşadığı ilçe nüfusu hızla bir artış bekleniyor. 2008 Yılında ilçe olan Arnavutköy’e bağlı 8 mahalle bulunmaktadır.

Hadımköy Mutlaka İzleyin
İstanbul’unda köyü olurmu demeyin Hadımköy kendi halinde şehir merkezine en az 30km mesafede bir yerdir. 2008 Yılına kadar Çatalca ilçemize bağlı olup, 2008 Yılında ilçe olan Arnavutköy’e bağlanmıştır. Eskiden içerisinden tran yolunun geçtiği bu semt kendi halinde, sessiz doğa ile iç içe bir yerdir. Kış ayları çok çetin geçmesi ile eskiden sürekli yolları kapanırdı. Öyleki sanayi sitelerinde kar nedeniyle mahzur kalan insanları bölgede konuşlu bulunan askerlerin tank ve paletli araçlarla kurtarırdı. Son zamanlarda sanayisi gelişmesi ve Toki’nin projeleri ile çehresi değişen ve birazda eski sakinliğini kaybetmeye başladığı söylenebilir. Yukarda canlı izleyebileceğiniz yerdenden biride Hadımköy olup, meydanı görebilirsiniz.

Haraççı
İlçemizin en hızlı gelişem semtlerinden biride Haraççı olup, özellikle Toki’nin yapımına devam ettiği konut ve villalar ile lüks bir semt olma yolunda hızla ilerlemektedir. Aynı zamand Tüvtürk Haraççı Araç muayene istasyonununda bu semtimizde olması ile araç sahiplerinin yılda bir yada 2 yılda bir mutlaka buraya yolu düşmektedir. Arnavutköy kameraları listesinden burayıda görebilirsiniz.

Arnavutköy Havalimanı 2016 Yılında Açılıyor
Aslında İstanbul’un önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Arnavutköy özellikle Hadımköy semtinde gelişmiş üretim tesisleri bulunmaktadır. Buna ek olarak hava ulaşımı konusunda çalışmaları hızla devam eden Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük havalimanı 2016’da hizmet vermeye başlayacaktır. Henüz isim belirlenmemiş olup, bizde merakla bekliyoruz.

Arnavutköy Çevresi Deniz ve Göllerle Çevrili
İstanbul şehir merkezine biraz uzak oluşu aslında bir çok insanın halen ilçemiz hakkında bilgi sahibi olmadığı söylenebilir. Özellikle Hadımköy’den Avcılar yada Bakırköy gibi merkezi yerlere gitmek araçla 45-50 dakika sürmektedir. Geçmişte kış aylarında kar yağdığında oldukça sıkıntı çekilen ilçede bu sorunlar aşılmıştır. Çevresi Karadeniz, Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Durusu Gölü ile çevrilidir. Eyüp, Başakşehir, Esenyurt, Çatalca ve Büyükçekmece ile komşu olan Arnavutköy mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerdendir. Haftasonları aileniz ile birlikte piknik alanlarına gelerek sessiz ve doğal alanları keşfedebilirsiniz. Göl ve barajlardan balık tutabilir, tarım alanlarını gezerek farklı bir dünyayı yaşarsınız.

İstanbul’da Bir İlk Hobi Bahçeleri
İnsanlar birşeyler başarmayı, birşeyler yetiştirmeyi kesinlikle sevmektedir. Fakat büyük bir bölümü beton yığını haline gelen İstanbul’da bunun için imkan olmayabilir. Ama size bir çözüm Arnavutköy Belediyesi Hobi Bahçeleri uygulaması ile bu soruna son veriyor. 68 dönümlük alanda uyguladığı hobi bahçeleri uygulaması ile ilk etapta 200 parsel oluşturmuş ve burada insanların dilediğini ekip dikmelerini sağlamaktadır. Her bahçe içerisinde piknik yapmak isteyenler için 6,5m2 boyutunda ahşap klübeler olup, aynı zamanda ektiklerinizi sulayabilmeniz için borular bulunmaktadır. Gerek kendiniz gerekse belediyenin ekiplerinden ücretle destek alarak dilediğinizi yetiştirin. İçerisinde kafeterya, çocuk parkı ve araçlarınız için otoparkında yer aldığı Hobi bahçelerini yukarda yer alan Arnavutköy Kameraları listesinden dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

İstanbul’da Biçerdöver Görmedim Demeyin
Geniş tarım alanlarının yer aldığı Arnavutköy ve semtlerinde yaz aylarında özellikle çekirdek tarlalarına fazlaca rastlarsınız. Köyünden uzaklaşanların özlediği tarla ve biçerdöver gibi tarım aletlerini yaz aylarında buralarda çok fazla görebilirsiniz. Arnavutköy Belediyesi web sitesinde resimleri yer almaktadır.

Arnavutköy İzle

Arnavutköy Eğitim, Öğretim Olanakları
İlk ve orta dereceli 80 okulun bulunduğu ilçemizde aynı zamanda boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz sanat ve meslek kursları bulunmaktadır. Kısa adı Argem olan Arnavutköy Gençlik Merkezi dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından halkımızın sanat ve meslek eğitimlerini karşılayan Arnavutköy İsmek kursları bulunmaktadır. 16 Yaş ve üzeri herkese açık ve ücretsiz olan imkanları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
http://www.ismekkurs.com/arnavutkoy-ismek


Yorum yapılmamış